Running December 9th-12th 2018, LISFF returned to its home of Kino Bermondsey for a third year of screenings, premieres, and dozens of excellent short films. Once again, LISFF showcased new talent from filmmakers of independent spirit, especially those making creative and innovative uses of low budgets.

Submissions will soon be open for 2019! Please follow us on Twitter for announcements.

 

Award Winners 2018

Best UK Short Film: Meteorlight (Jonny Eveson)
Best International Short Film: T(he)y (Caroline Callender, Silver Liftin)

Best UK Short Feature: Rose, Mary and Time (Hardeep Giani)
Best International Short Feature: Return: Native American Women Reclaim Foodways for Health and Spirit (Karen Cantor)

Best Student Project: The Unclouded Realm (Ilana Meeker, Elena Najjab)
Best First-Time Filmmaker: Swansong (Joseph Lynn)

Best UK Documentary Short: Abalon (Vahid Keshavarz)
Best International Documentary Short: Lotte, That Silhouette Girl (Carla Patullo, Elizabeth Beecherl)

Best UK Comedy Short: The End of the World (Stephan Andre Nielsen)
Best International Comedy Short: Homecoming (Jennifer Blair)

Best UK Experimental Short: Forest Fire (Graham Page)
Best International Experimental Short: The Unclouded Realm (Ilana Meeker, Elena Najjab)

Best UK Sci-Fi Short: Remembrance (Mark Jepson)
Best International Sci-Fi Short: Megan (Greg Strasz)

Best Horror Short: Little Monsters (Simon Harris)

Best UK Animated Short: Meteorlight (Jonny Eveson)
Best International Animated Short: Scent of Orchids (Joyce Lanxin Zhao)

Best LGBT Short: Inverse (Asun Aguinaco, Luis Pavia)

Best UK Holiday Short: The Christmas Bull (Rosie Jones)
Best International Holiday Short: Christmas Is Believing (Andrew M.A. Spear)

Best UK Short Short: The End of the World (Stephan Andre Nielsen)
Best International Short Short: Bag (Chris Cahilig)

Best UK Music Video: Forest Fire (Graham Page)
Best International Music Video: Pray Me Over (Daniel Judson)

 

kino cinema cafe bar

 

2018 Schedule

Sunday, December 9th

6pm
Swansong (Joseph Lynn)
Lotte, That Silhouette Girl (Carla Patullo, Elizabeth Beecherl)
Run (Jake Mavity)
The Unclouded Realm (Ilana Meeker, Elena Najjab)
Children Alike (Julia Boström)
Jo (Justine Williams)

7.15pm: Holiday Shorts
The Christmas Bull (Rosie Jones)
Christmas Eve (Marcos Mereles)
Three Wise Men (Jon Karlung, Love Ekenberg, Lars in de Betou)
The Magi (Lucinda Cary)
Christmas Is Believing (Andrew M.A. Spear)

 

Monday, December 10th

6pm
Abalon (Vahid Keshavarz)
Forest Fire (Graham Page)
Bag (Chris Cahilig)
School of Peace, School of Hope (Rajiv Nair, Daniel Ostrem)
Return: Native American Women Reclaim Foodways for Health and Spirit (Karen Cantor)

7.15pm: Sci-Fi/Horror Shorts
Remembrance (Mark Jepson)
Megan (Greg Strasz)
The End of the World (Stephan Andre Nielsen)
Little Monsters (Simon Harris)
Prey (Eric Storey, Dee Caryl)
POV (Paul Ashton)
Diane’s New Boyfriend (Dan Clark)

 

Tuesday, December 11th

6pm
Scent of Orchids (Joyce Lanxin Zhao)
Mirrors and the Message (Marie Lavis)
Abyss (Laura Carnet)
The Escape (John Leaver)
Goldfish (Alfonso De Angoitia)
Wingman (Dave Waldman)
T(he)y (Caroline Callender, Silver Liftin)
Freedom’s Name is Mighty Sweet (Joseph Murphy)

7.15pm
Meteorlight (Jonny Eveson)
Love Lives On (Juliet Ellis)
Rose, Mary and Time (Hardeep Giani)

 

Wednesday, December 12th

6pm
Pray Me Over (Daniel Judson)
Inverse (Asun Aguinaco, Luis Pavia)
The Portrait In The Lobby (Mycle Scheuer)
Pepper (Jayil Pak)
Emotional (Simon Panrucker)
Panama Mundial (Dan Faber)

7.15pm
Homecoming (Jennifer Blair)
The Night the Wind Blew (David Alamouti)
Wee King of Nowhere (Peter Magát)

 

Kino-Bermondsey-New-Sign-lower-res